Koszt i przebieg wizyty u seksuologa

Mam pytanie ile kosztuje wizyta u seksuologa oraz na jakie pytania trzeba być przygotowany , jak również na jakie badania kieruje.

Badania i ewentualne konsultacje zależą także od problemu.
Czasami potrzebna jest konsultacja urologiczna, endokrynologiczna lub inna.
Specjalność seksuolog jest niekiedy niedokładnie rozumiana przez szukających pomocy, winne jest temu, moim zdaniem, nieprecyzyjne nazewnictwo.
Seksuologiem lekarzem jest zwykle lekarz psychiatra lub ginekolog, który zrobił drugą specjalizację z seksuologii (medycyny seksualnej).
Tytuł seksuologa jest też używany przez psychologów klinicznych, którzy nie są lekarzami, ale po stosownych szkoleniach uzyskali certyfikat seksuologa.
Bywa to źródłem nieporozumień, gdyż pacjenci nie wiedzą często, że psycholog nie jest lekarzem i oczekują recept, skierowań do badań itp.
Seksualność jest złożonym problemem, zarówno psychologiczno-duchowym, jak i biomedycznym - potrzebni są i psycholodzy i lekarze.
Najlepiej jak współpracują ze sobą, co zresztą zwykle ma miejsce.
Lekarzy seksuologów jest dużo mniej niż psychologów seksuologów.
Dużym problemem jest dostępność poradnictwa seksuologicznego, gdyż NFZ nie refunduje świadczeń, a nie każdego stać na gabinet prywatny.
Większość leków też nie jest refundowana. Nie widać polityki prorodzinnej w lecznictwie seksuologicznym...
W ramach NFZ (niepłatnie) pomocy seksuologicznej udzielają ( w różnym zakresie) Poradnie Zdrowia Psychicznego oraz niektórzy lekarze urolodzy.
Honoraria w prywatnych gabinetach są różne, regionalnie wyraźnie zróżnicowane.
Najczęściej wahają się w granicach 120-200zł, w Warszawie bywa, że więcej.
Niektóre gabinety stosują niższe opłaty dla Studentów, Seniorów, Honorowych Dawców Krwi, Wolontariuszy pracujących w Hospicjach.
W ostatnich latach widać, że ludzie zwyczajniej podchodzą do korzystania z porad w zakresie medycyny seksualnej oraz psychoseksuologii.
Zgłaszają się wcześniej, gdy mają problem - co znacznie poprawia efektywność pomocy.
Świadomość znaczenia "jakości życia" staje się powszechna.
Pozdrawiam. JW, seksuologia.org.pl, Poznań.

Dzień dobry!

Koszty wizyty/ terapii seksuologicznej są różne w różnych ośrodkach i u różnych specjalistów. Takiej informacji może udzielić konkretny gabinet.

Przebieg rozmowy zależy od zgłaszanego problemu. Pytania będą dotyczyły właśnie tego - jakie objawy Pana niepokoją, od jak dawna i jak często się powtarzają, kiedy się zaczęły, w jaki sposób utrudniają Pana życie seksualne. Także ogólne informacje dot. Pana, historii Pana życia (także życia seksualnego), ogólnego stanu zdrowia obecnie i wcześniej.

Badania także zależą od zgłaszanego problemu. Mogą to być podstawowe badania z krwi i moczu, oznaczenie poziomu hormonów, badania neurologiczne czy kardiologiczne, badania psychologiczne itp.

Pozdrawiam!