Leczenie kanałowe pod most protetyczny

Czy konieczne jest leczenie kanałowe pod most w przypadku, gdy zęby (filary) przeznaczone pod korony są kompletnie zdrowe? Pozdrawiam Skoool
ponad rok temu

To zależy od sytuacji. Generalnie oszczędne szlifowanie zębów pozwoli na zrobienie koron bez leczenie kanałowego. Jeśli jednak zdrowy ząb jest pochylony może wymagać leczenia kanałowego. Jednak ostateczna ocena czy ząb należy leczyć kanałowo czy nie należy do lekarza wykonującego koronę

Nigdy nie leczymy zębów kanałowo profilaktycznie przed założeniem uzupełnienia protetycznego. Jeżeli zęby są całkowicie zdrowe i ułożone równolegle to powinny zostać żywe. W przypadku gdy jeden filer jest pochylony, leczenie kanałowe może okazać się konieczne. Niekiedy podczas szlifowania zębów dojdzie do obnażenia rogu miazgi i wtedy także trzeba wyleczyć takiego zęba endodontycznie pod mikroskopem.

To zależy , który ząb i jakie położenie , jeżeli trzeba oszlifować ząb berzdiej ( np jest pod kątem) , albo jest to mały ząb to lepiej tekie leczenie zrobić przed oszlifowaniem zęba.