Założeniu mostu na zęby a ryzyko wystąpienia wydzieliny ropnej w dziąśle

W 2005 miałam umocowany most na jedynce prawej obejmujący usuniętą jedynkę lewą górną.Ząb miał być leczony kanałowo i jak się później okazało coś tam było zaczęte ale niedokładnie.w 2013 nad jedynką prawą zebrała się ropa i było robione ponowne leczenie kanałowe przez most.Po pół roku ząb ten się ułamał i został usunięty.I teraz mam pytanie jakie jest ryzyko powstania ropy pod kolejnymi zębami na których będzie się trzymał most? Ani dwójki ani trójki nie były dotąd leczone i nie wymagają tego.

Witam. Zęby pod most porcelanowy trzeba mocno zeszlifować co może skutkować ich obumarciem ( jak w Pani przypadku). Dlatego powinno się najpierw zęby filarowe umartwić, wzmocnić wkładami i dopiero zakładać most. Pisze Pani, że zęby które miały by być szlifowane są żywe i zdrowe, więc lepszym pomysłem są implanty.

Witam
Wszystko zależy od lekarza prowadzącego co zdecyduje często w obecnych czasach leczy się żeby kanalowo ale pod mikroskopem i wzmacnia włóknem szklanym żeby zmniejszyć ryzyko zlamanaia się zęba ryzyko jednak jest bardzo małe jeżeli praca protetyczna jest poprawnie wykonana
Pozdrawiam

Pewne ryzyko ropnego zapalenia następnego zęba filarowego (pod mostem) istnieje, ale nie ma ono związku z zapaleniem w okolicy jedynki prawej. Jeśli dwójki i trójki są żywe (nieleczone kanałowo) to prawdopodobieństwo ropnego zapalenia jest niewielkie.

Sam most i korony nie są odpowiedzialne w tym przypadku za powstanie stanu zaplnego w miazdze zęba.
Za to odpowiedzialny jest sposób preparacji zęba , czasem nie da się zrobić tego na tyle oszczędnie ,że można wykluczyć póxźniejsze komplikacje i wtedy lepiej zrobić leczenie kanałowe przed założniem mostu , i leczenie przeprowadzić do końca

Witam.
Ryzyka związanego ze szlifowaniem i przygotowaniem do protetyki proszę nie łączyć ze zmianami, które dotyczyły jedynki. Jest to ryzyko związane z preparacją zęba pod koronę.
Jeśli brakuje dwóch jedynek, zęby sąsiednie są zdrowe i nie chce ich Pani szlifować proszę rozważyć odbudowę na implantach - jest to praca niezależna od zębów sąsiednich.

Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/implanty-katowice.php