Seplenienie po założeniu mostów porcelanowych

Dobry wieczór, mam założone dwa mosty porcelanowe na górnych 12 zębach z uwagi na ścieranie zębów. Po założeniu mostów zacząłem seplenić. Przy przymiarce mostów bez napawanej porcelany tego efektu nie było. Czy można jeszcze coś z tym zrobić bo mosty przyklejone są na cement tymczasowy. Ponadto, jeden z zębów był bardzo nadwrażliwy z uwagi na starcie a po oszlifowaniu i założeniu korony po 2 dniach przy nagryzaniu zaczął bardzo boleć. Czy nie powinno go się przeleczyć kanałowo?

Witam serdecznie,
Wszystkie tego typu uwagi należy koniecznie zgłosić protetykowi, wykonującemu most. Jeśli występuje u Pana seplenienie, należy skorygować nieco kształt koron, aby umożliwiały normalną pracę języka i prawidłową wymowę. Zęby po oszlifowaniu mogą być wrażliwe, ale jeśli jest to silny ból lub się przedłuża, może być konieczne kanałowe przeleczenie zęba.
Na pewno trzeba dokładnie przebadać i sprawdzić zarówno most, jak i stan zębów pod nim, więc należy udać się na wizytę do swojego protetyka.

Dzień dobry. Bardzo dobrze, że mosty zostały założone na cement tymczasowy. Niestety czasem się zdarza, że po oszlifowaniu zęba następuje zapalenie miazgi. Jeżeli ból nie przechodzi, lekarz stomatolog ma, po zdjęciu mostu, dobry dostęp do zęba i może przeprowadzić lecżenie kanałowe.
Seplenienie po założeniu nowej pracy protetycznej, najczęściej przechodzi po kilku dniach. Jeżeli będzie się utrzymywa
, należy sprawdzić wysokość mostu, układ zębów podniebiennie, przyleganie do dziąsła i ewentualnie odpowiednio skorygować kształt mostu. Najczęściej wystarczy jednak poćwiczyć wymowę. Radzę czytać głośno różne teksty i uzbroić się w chwilę cierpliwości. Pozdrawiam Urszula Jarosz