Nie potrafię dłużej znosić ciągłego narzekania mamy

Witam! Moja mama od kiedy tylko pamiętam nigdy nie widziała w życiu pozytywnych rzeczy tylko negatywne. Zawsze była osobą narzekającą na świat , nigdy nie zadowoloną. Z malutkiego problemu , robiła problem największej wagi, tym się " karmiła", przez co zatruwała mi moje własne zycie i tym też własnie karmiła. Z wiekiem zrobiło się to chorobliwe, ciągle narzeka na wszystko, z małego problemu robi tragedię, czym obarcza mnie. Nie daje rady, kocham mamę ale dalej już nie potrafię tego znosić.Jola
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Jolu, obawiam się, że podejścia mamy do życia nie uda Ci się zmienić. Dlatego pracuj raczej nad tym, aby nie przejmować jej wzorców i pielęgnować w sobie optymizm.
Na narzekania mamy możesz reagować na kilka sposobów. Możesz na przykład z empatią i zrozumieniem wysłuchiwać jej żalów (zaspokoisz wtedy jej potrzebę bycia zrozumianym). Innym sposobem jest asertywny sprzeciw - po prostu powiedz mamie, że kochasz ją i szanujesz, ale masz inne podejście do życia i nie chciałabyś rozmawiać na pewne tematy.
Pozdrawiam

Dzień Dobry Pani,

Nie wiem w jakim Pani jest wieku i czy mieszka z Mamą, najlepszym rozwiązaniem byłoby
zacząć swoim życiem i po swojemu, do czego Panią mocno zachęcam...

Życzę Pani powodzenia,
irena.mielnik.madej@gmail.com