Problem z oddawaniem stolca u czterolatka

Witan. Moj syn ma 4,5 roku. Problemy z oddawaniem stolca zaczely sie u niego gdy skonczyl roczek. Za kazdym razem gdy musial sie wyproznic, plakal, prezyl sie, Mowil ze boli. Za posrednictwem lekarza rodzinnego podawalam mu lactulose. Poprawa byla, ale problem nie zniknal. Duzo lepiej bylo po tym jak syn mail jelitowke I rozwolnienie przez 3 dni.Po tym przypilnowany robil ladnie kupe przez wiele tygodni. Teraz problem powrocil. Synek codziennie brudzi majtki i nie chce korzystac z toalety

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisane dolegliwości mogą mieć podłoże zarówno somatyczne jak i psychogenne (bardziej prawdopodobne, ponieważ do roku oraz po infekcji nie było problemów z oddawaniem stolca). W celu postawienia jednoznacznej diagnozy konieczne jest dokładne zebranie wywiadu oraz zbadanie dziecka. Dobrze byłoby zatem skonsultować się ze specjalistą gastrologiem dziecięcym.

Po wykluczeniu choroby warto zastosować system motywacyjny, delikatne zachęcanie bez presji naklejki za "sukces" własnoręcznie wykonane medale, możliwość wymiany na drobne nagrody albo wspólne wyjście do kina. Pozdrawiam i powodzenia