Problem z oddawaniem stolca u 3,5--rocznego dziecka

Witam.mam ogromny problem.3,5 roczny synek od zawsze ma problem z oddawaniem stolca,dawniej byly to typowe zaparcia jednak kiedy zaczal siadac na sedesie zaczelo sie wstrzymywanie.widze,ze chce zrobic kupke ale zaciska posladki i biega w kolo.podawalam doustnie parafine ciekla ale po pewnym czasie nawet to przetrzyma. Potrafi nie zalatwiac sie nawet 7 dni. Robilismy usg brzuszka ponad 1,5roku temu i wszystko okazalo sie ok.nie wiem jak postepowac dodam,ze czasem krzyklam na niego z niemocy

Witam. Objawy prezentowane przez dziecko najprawdopodobniej mają podłoże psychogenne. Dziecko najpewniej wiąże oddawanie stolca z uczuciem wstydu i przykrości (być może dlatego, że oddawało kiedyś twarde masy zapartego stolca). Proszę wzbogacać dietę dziecka w dużą ilość błonnika i niegazowanych niesłodkich płynów które rozrzedzą masy kałowe. Dodatkowo należy uczyć dziecko że wypróżnianie jest sprawą normalną i nie należy się go wstydzić. Dobrym pomysłem jest na przykład sadzanie dziecka na sedesie przez dłuższą chwilę z ulubioną zabawka, tak aby miało możliwość oswojenia się z całą sytuacja.