Proszę o interpretację wyników badań - tarczyca

Witam, w trakcie badań okresowych okazało się, że mam guzka tarczycy (jeden, wyczuwalnych rozmiarów). Zapisałam się na wizytę do endokrynologa, uprzednio wykonując badanie krwi. Wizytę mam dopiero za ok. tydzień, a wyniki badań krwi nie mieszczą się w normach, tj.: FT3 = 4,74 (norma: 1,8-4,20), TSH = 0,017 (norma: 0,4-4) oraz FT4 = 1,10 (norma: 0,89-1,76). Czy wyniki badań wskazują na nadczynność tarczycy? Jestem szczupła, ale od dziecka taka byłam, a moja waga nie podlega wahaniom. W zasadzie poza nerwowym usposobieniem nie towarzyszą mi żadne objawy przypisywane nadczynności (ewentualnie pojawiła się łamliwość paznokci). Uprawiam intensywnie, choć amatorsko, sport. Dotychczas miałam niskie ciśnienie krwi (90/60), ale dość wysokie tętno (spoczynkowe: 85), które w miarę upływu czasu zaczęło się obniżać. Obecnie moje tętno spoczynkowe wynosi 70, a ciśnienie podwyższyło się do ok. 110/80. Czy przy nadczynności tarczycy można intensywnie uprawiać sport?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Przedstawione wyniki wskazują na nadczynność tarczycy. Dobrze, że zapisała się Pani do endokrynologa, gdyż ze względu na istnienie guzka, konieczna będzie dalsza diagnnostyka - m.in. wykonanie biopsji cienkoigłowej (BAC) oraz odpowiednie leczenie.
Uprawianie sportu u chorych z nadczynnością tarczycy jest możliwe, pod warunkiem stosowania leczenia. Intensywność ćwiczeń zależy od ogólnego stanu zdrowia, przyczyny nadczynności oraz stopnia jej wyrównania. Teraz jednak warto skupić się na diagnostyce przyczyny choroby i ustaleniu leczenia.

Pozdrawaim