Proszę o interpretację wyniku Western - blot

W marcu 2010r wynik mój IgG -ujemny, IgM- dodatni 9 pkt ( p 41-1 pkt, OspC - 8pkt). Zostałam przeleczona dwukrotnie, w marcu 2 tyg. u*** i 2 tyg. l***, ponownie w czerwcu- l***- 2 tyg. i 2 tyg. d***. W październiku wykonałam test Western -blot wynik jest następujący IgG-ujemny, IgM-dodatni 8 pkt. (OspC- B.afzelii +B.garinii + B. spielmanii +). Proszę o interpretację wyniku.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Szczerze mówiąc, nie wiem, dlaczego, aż tak dużo było stosowanej antybiotykoterapii. Trudno, to prawidłowo zinterpretować, nie znając obrazu klinicznego - samych wyników się nie leczy. Zwłaszcza, że jest przekonanie, iż nie należy leczyć pacjentów, u których wykazano obecność swoistych przeciwciał, ale nie stwierdzono objawów chorobowych.

Nie ma skutecznych badań diagnostycznych stosowanych do ocenienia skutków terapii. Oznaczanie przeciwciał nie jest wyznacznikiem prawidłowej terapii, ponieważ IgM może utrzymywać się jeszcze przez pół roku po leczeniu, a IgG do 10 lat. Można brać pod uwagę, czy nie narasta miano przeciwciał i czy ono spada - co jest przesłanką o skutecznym leczeniu.

Serdecznie pozdrawiam!