Ryzyko rodzinnego wystąpienia genu BRCA1

Witam. jeżeli moja babcia (mama mamy) jest nosicielką BRCA1 to czy jest możliwość że moja mama nie ma tej mutacji? oraz czy jeżeli moja mama by nie miała tej mutacji to czy jest możliwość, że ominęła ona mamę i przeniosła się na mnie? babcia 70 lat/ mama 49/ ja 25

A priori ryzyko, że mama jest nosicielką jest 50%. Z kolei ryzyko, że Pani jest nosicielką wynosi 25%. To po prostu trzeba sprawdzić wykonując badanie u mamy. Jeśli ona nie jest nosicielką, nie ma wtedy sensu wykonywać tego badania u Pani.