Spadek odporności po szczepieniu a podawanie suplementów na jej wzmocnienie

Dzień dobry, Mój syn ma 6 lat i po ostatnich szczepieniach (błonica, tężec, krzstusiec, polio) zaobserwowałam bardzo duży spadek odporności objawiający się bardzo wysoką gorączką i w rezultacie podaniem antybiotyku (infekcje górnych dróg oddechowych). Nie wiem, czy te zachorowania mają coś wspólnego ze szczepionką (wcześniej syn tak często nie chorował). Proszę o radę, czy mogę mu podać Vigantol lub Esberitox (lub oba) na podniesienie odporności?

Na początek proszę wziąć pod uwagę, że suplement diety to nie lek, w związku z czym nie zostało potwierdzone za pomocą badań zarówno czy środek jest w ogóle skuteczny oraz czy jest bezpieczny. Jeżeli mówimy o Vagintolu lub innej postaci witaminy D to suplementacja tym składnikiem w zalecanych dawkach jest bezpieczna i wręcza zalecana w naszym klimacie w sezonie zimowym. Stosowanie Esberitoxu należy skonsultować z lekarzem prowadzącym dziecko w okresie choroby, gdyż jego stosowanie u dzieci jest zalecane wyłącznie pod nadzorem lekarza. Upośledzenie odproności u dzieci w sezonie jesienno-zimowym jest dość częste, szczególnie w zanieczyszczonych miastach. Warto zwrócić uwagę na tryb życia dziecka - odpowiednią ilość odpoczynku i aktywności fizycznej, prawidłową dietę - te czynniki są dużo bardziej znaczące niż dowolne suplementy diety czy leki. Ponadto po kuracji antybiotykowej ważna jest odbudowa mikroflory jelitowej (nazywanej wręcz "organem odporności"), zatem probiotyk należy przyjmować do 20-30 dni od zakończenia stosowania antybiotyku.