Stosowanie Epiduo a podrażnienie skóry

Przez dziewiecmiesiecy (luty-listopad) uzywalem leku epiduo, po jakis 4 zaczelem miec podrazniona i zaczerwieniana skore twarzy, najbardziej okolise nosa. Odstawilem zel tydzien temu i od tego czasu nadal po wiekszym ruchu twarzy skora sie czerwieni. Od miesiaca stosuje cetaphil ps. Czy moze to byc tradzik rozowaty?

Epiduo zawiera adapalen i nadtlenek benzoilu - obie te substancje mogą podrażniać skórę. Zwłaszcza po adapalenie podrażnienie (zaczerwienienie, suchość, napięcie skóry) są objawami spodziewanymi. Pocieszające jest to, że takie objawy świadczą o działaniu leku i poprawie stanu skóry. Po odstawieniu objawy typu rumienia mogą utrzymywać się nawet do trzech miesięcy.

Witam skóra jest podrażniona przez stosowanie długotrwałe maści.

Aby ją wyciszyć można wykonać zabiegi z użyciem lasera IPL na wyciszenie rumienia oraz polecam zastosować maseczki łagodzące oraz nanozłoto w sprayu.