Strzelanie kości po przebywaniu w jednej pozycji

Od dluzszego czasu zauwazylam ze strasznie szczelaja mi kosci. nie boli mnie to ale chce uniknac jakis problemow w przyszlosci zwiazane z ta dolegliwoscia. Najczesciej zdarza mi sie to jak przez dluzszy czas jestem w stanie spoczynku,a potem nagle zaczynam sie ruszac. Prosze o porade.

Witam,

Zjawisko o którym Pani wspomina to kawitacja czyli trzaski towarzyszące ruchom w stawie, zwłaszcza po pewnym okresie bezruchu.Szybkie wzajemne przemieszczenie się powierzchni stawowych powoduje powstanie różnic ciśnień między poszczególnymi przedziałami stawu co prowadzi do przemieszczania się również płynu stawowego w kierunku mniejszego ciśnienia. Zanim jednak płyn się przemieści, może powstać w nim pęcherzyk próżni który ulega zapadaniu czemu towarzyszy trzask. Oczywiście, żeby ostatecznie móc potwierdzić moją diagnoże musiałaby Pani poddać się badaniu lekarskiemu.

Pozdrawiam,

dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu