Tonsillektomia i poprawa w głosie

3mce i 10 dni jestem po tonsilektomii, podniebienie miękkie wciąż raczej nie ruchome, nosowanie otwarte (dość mocne), elektrostymulacja od miesiąca (ok 25 zabiegów). Jest poprawa w głosie tylko sam nie wiem z czego ona wynika... Z usprawnienia podniebienia miękkiego czy z przyzwyczajania się gardła do braku jego pracy. Tak czy inaczej. Co można z tym zrobić jeśli mimo wszystko nie przejdzie...? Czy w ogóle można zrobić cokolwiek? Dla mnie to tragedia, pracuję w wojsku na stanowisku dowódczym...

Po pierwsze co na to operator? Po drugie Ćwicz intensywnie podniebienie miękkie. Graj na instrumentach dętych w postaci harmonijki ustnej, klarnetu,trąbki, fujarki i cokolwiek podobnego. Dmuchaj baloniki gumowe. Jeżeli nie masz dużych odruchów wymiotnych to próbuj przy pustym w miarę żołądku masować i rozciągać sobie podniebienie miękkie czystym i posmarowanymi oliwą palcami. To tyle mogę poradzić.