Zapytaj lekarza

1 , 0 1 7 , 5 9 8

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ubytek zęba a jego plombowanie

Witam Na przestrzeni ostatnich 6 miesięcy straciłem połowę zęba, chodzi tutaj o przedostatni górny ząb. I nie jest to ubytek w środku zęba, tylko z boku, dziura z dnia na dzień powiększa się przechodząc przez cały ząb "od lewej do prawej". Wiadomo, że najlepiej bezpośrednio pójść do dentysty, i tak też zrobię, ale chciałbym zadać najpierw pytanie - jakie są realne szanse na zaplombowanie takiego dużego ubytku? I jaka orientacyjna cena? Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk
Lek. dent. Bogdan Jaremczuk Stomatolog

Z podanego opisu wynika iż jest bardzo duże prawdopodobieństwo że ząb będzie wymagał leczenia kanałowego; co do odbudowy po leczeniu to najlepszą odbudową po leczeniu kanałowym jest korona - jednak aby była ona szczelna ząb koniecznie mósi wystawać ponad poziom kości o conajmniej 1 mm na całym obwodzie a żeby to stwierdzić konieczna jest wizyta u stomatologa.

Bardzo źle, że tak długo Pan zwleka z wizytą u specjalisty! Oprócz istniejącej "dziury" nie podaje Pan żadnych towarzyszących dolegliwości. Jeśli ubytek jest bardzo duży ( głęboki ) prawdopodobnie konieczne będzie leczenie kanałowe. Odbudowa korony ( w zależności od stanu zachowanych ścian zęba ) może polegać na zastosowaniu odpowiednich materiałów kompozytowych lub na wykonaniu korony protetycznej. Bardzo proszę udać się jak najszybciej do lekarza dentysty i uratować ząb! W tak młodym wieku niezwykle ważne jest, aby posiadać w buzi jak najwięcej własnych zębów/ich korzeni ( dla dobra kości i ewentualnej, często koniecznej w starszym wieku, odbudowy protetycznej/implantoprotetycznej ).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy