Pękające naczynka i podejrzenie marskości wątroby

Witam, mam 29 lat i problem z pękającymi naczynkami, najbardziej na twarzy i nogach, ale ostatnio zauważyłam też pod biustem pajączki (mam małe piersi). Czy jest to powód do niepokoju? Czy powinnam z tym iść do specjalisty? Ostatnio pani w aptece doradziła mi żeby brać rutinoscorbin 3 razy dziennie po 2 tabletki, ale czy to bezpieczna dawka? Nie wiem, czy to ma coś do rzeczy, ale dodam, że od 10 lat biorę tabletki antykoncepcyjne.

Witam!

Opisane objawy czyli tzw. pajączki naczyniowe mogą być związane z wieloma przyczynami. Mogą to być nieistotne przyczyny takie jak kruchość naczyń wynikająca z niedoboru witaminy C, ale również poważne jak choroby wątroby związane z marskością miąższu. W Pani sytuacji bardzo istotną informacją jest długotrwała antykoncepcja, która może czasami prowadzić do uszkodzenia wątroby. W tej sytuacji konieczne jest zgłoszenie się do lekarza rodzinnego lub internisty w celu wykluczenia choroby wątroby. Po przeprowadzeniu badania fizykalnego oraz wykonaniu niezbędnych badań (morfologia krwi, badanie ogólne moczu, transaminazy, ALP, GGTP, układ krzepnięcia, mocznik, kreatynina, OB, CRP, glukoza na czczo, oraz ewentualnie USG jamy brzusznej) będzie można powiedzieć coś więcej. Po wykluczeniu poważnych przyczyn można skłonić ku zwykłej suplementacji witaminowej, w dawce zaproponowanej przez farmaceutę. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej warto raz na pół roku wykonywać pakiet badań podstawowych w szczególności transaminazy oraz układ krzepnięcia.

Pozdrawiam serdecznie!