Zanik gaworzenia u 6-miesięcznego dziecka

witam... mam 6 miesiecznego synka od 2 tygodni zauwazyłam zmiane. najpierw przystal gaworzyc w dzien jak przychodzili znajomi to sie przygladal uśmiechal tak sie przygladal jakby sie wstydził a wczesniej gawożyl do nich. brak gaworzenia okazal sie przez dzien zrobil sie spokojniejszy czasami zakby sie zamyslil. nie przejmowalam sie bo rano gaworzyl ale od 6 dni przestal nawet rono gaworzyc zero agu agi..... tylko sie usmiecha jak cos do niego mowimy.

Proszę się nie denerwować, prawdopodobnie synek zaczyna wchodzić w kolejny etap rozwoju. Rozpoznaje i akceptuje najbliższe mu osoby. Proszę obserwować czy reaguje na podawane zabawki, jak je dotyka i czy wydaje jakiekolwiek dźwięki? Dodatkowo proszę sprawdzić gardło i uszka u lekarza pierwszego kontaktu. W razie potrzeby służę dalszą pomocą.

Dziecko około 5 miesiąca życia zaczyna odróżniać osoby znane od obcych (czy też rzadziej widywanych) - dlatego prawdopodobnie synek nagle zaczął się zachowywać się mniej swobodnie wobec Pani znajomych.
Dezorganizacja (nawet zanik) mówienia, ale także trudności w spaniu, czy w jedzeniu, inne zachowania w relacji z ludźmi, mogą się u małych dzieci zdarzać przed każdym skokiem rozwojowym, i nie jest to niepokojące. Przypuszczam, że gdy synek opanuje nową umiejętność (może obroty na brzuch, może pełzanie?), znowu będzie mógł poświęcić więcej energii i czasu na gaworzenie.
Gdyby stan się przedłużał, może Pani skonsultować się z psychologiem dziecięcym lub logopedą.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/