Rytmy do defibrylacji

Witam. Niedawno na szkoleniu w pracy z zakresu 1- wszej pomocy ratownik medyczny powiedział nam, że największym mitem jest zasada używania defibrylatora. Podobno używa się go tylko w przypadku migotania komór. Nigdy w czasie zatrzymania akcji serca, gdyż prąd elektryczny zatrzymuje (resetuje) właśnie pracę serca, dlatego też jest bez sensu zatrzymywać coś, co już się zatrzymało. Jedynym sensownym sposobem na przywrócenie akcji serca jest podobno tylko masaż serca (nawet bez wdechów). Czy to prawda? Czy faktycznie defibrylator nie ma sensu przy zatrzymaniu akcji serca? I jeszcze chciałbym zadac pytanie dotyczące rymów do defibrylacji. W jakim rytmie powinno się wykonywać defibrylację? Wiem, że trzeba wykonać 30 uciśnięć na 2 wdechy, ale nie mam pewności co do tempa. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam serdecznie.

Renata GrzechociĹska

Witam.
Rytmy do defibrylacji to częstoskurcz komorowy bez tętna i migotanie komór, rytmy nie do defibrylacji to asystolia i czynność elektryczna bez tętna. Nie jest możliwe ich rozróżnienie bez obecności defibrylatora. dlatego ZAWSZE należy poszukiwać defibrylatora, gdyż opóźnienie w jego zastosowaniu przy rytmach do defibrylacji zwiększa ryzyko śmierci.
Pozdrawiam