Nagłe zatrzymanie akcji serca

witam, mój ojciec 62 lata, przeżył nagłe zatrzymanie pracy serca, frakcja wyrzutowa lewej komory serca to 35%, wszczpiony kardiowerter defibrylator, najmniejszy wysiłek parę schodków do wejścia to to straszne problemy z oddychaniem żężenie, mokry kaszel. Czy jest groźba nagłej śmierci, czy to normalne. Jakie badanie można zrobić żeby ocenić pracę płuc? Co można kontrolować jaką diagnostykę prowadzić żeby żyć trochę spokojniej, mniej strachu? pozdr.w

Lek. Katarzyna Szymczak

Radziłabym skonsultować się z kardiologiem być może konieczna jest modyfikacja dotychczasowego leczenia. Jeśli chodzi o ocenę płuc, to rzężenie oraz kaszel są raczej związane z niewydolnością serca, ale wykonanie rtg płuc byłoby wskazane. Urządzenie, które tata ma wszczepione ma zapobiec nagłemu zatrzymaniu akcji serca.
Pozdrawiam