Trwa ładowanie...

Winogrona - właściwości, polifenole w winogronach

Avatar placeholder
04.03.2024 11:47
Winogrona - właściwości, polifenole w winogronach
Winogrona - właściwości, polifenole w winogronach (Shutterstock)

Winogrona to owoce charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą, ponieważ zawierają wiele składników korzystnie wpływających na zdrowie, do których należą przede wszystkim polifenole. Ponadto winogrona są źródłem węglowodanów prostych – glukozy i fruktozy. Na co dzień winogrona można spożywać na wiele sposobów - jako sok, rodzynki czy wino gronowe.

spis treści

1. Właściwości winogron

W 100 gramach winogron zielonych znajduje się około 69 kalorii, a czerwonych winogronach - 67. Winogrona są źródłem polifenoli, cennych związków, które korzystnie wpływają na zdrowie. Winorośl właściwa jest jedną z najstarszych, obok zbóż, roślin uprawnych. Jest rośliną długowieczną osiągającą nawet 30 m wysokości.

Owoc winorośli to soczysta jagoda, zawierająca kilka nasion. W zależności od odmiany i zawartości barwników, owoce winorośli mogą mieć barwę od żółtej, poprzez zieloną, czerwoną, aż po niebieskofioletową. Świeże winogrona zawierają mnóstwo składników, do których należą: węglowodany, pektyny, garbniki oraz witaminy z grupy B, witamina C i karoten.

Zobacz film: "Dlaczego warto jeść winogrona"

Winogrona wykorzystuje się głównie do produkcji wina, zaledwie 10 proc. winogron spożywanych jest jako świeże owoce. Winogrona są także suszone na rodzynki, które zawierają spore ilości cukru (glukoza, fruktoza) oraz kwasy winowy i jabłkowy, a także związki polifenolowe. W przemyśle spożywczym z nasion winogron otrzymuje się olej, który jest bogaty w witaminę A i witaminę E oraz kwas linolenowy zapobiegający rozwojowi schorzeń układu krążenia.

2. Polifenole

Winogrona, zwłaszcza czerwone, to cenne źródło polifenoli, które wykazują działanie prozdrowotne. Należą do nich kwasy fenolowe (kwas kumarynowy, kwas cynamonowy), barwniki antocyjanowe (malwidyna), związki flawonoidowe (kwercetyna, kempferol, galokatechina, epigalokatechina) oraz taniny. W winie gronowym obecne są również trihydroksystilbeny, do których należy resweratrol.

Najwięcej polifenoli znajduje się w winach czerwonych (1000-4000 mg/l), natomiast w winach białych jest ich około 10-krotnie mniej (ok. 250 mg/l). Polifenole charakteryzuje działanie antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Usuwają z organizmu wolne rodniki, które mogą uszkadzać tkanki i przyspieszać proces starzenia się organizmu. Występujący w dużych ilościach w winogronach i winach gronowych resweratrol wykazuje wysoką aktywność antyoksydacyjną, działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.

W zależności od gatunku wina, stężenie resweratrolu wynosi od 0,1 do 15 mg/l. Wiele badań klinicznych i epidemiologicznych wykazało, że spożywanie czerwonego wina i winogron, a zatem i resweratrolu, zmniejsza zapadalność na choroby układu krążenia, zwłaszcza na chorobę niedokrwienną serca. Resweratrol zmniejsza agregację płytek krwi, zapobiegając zawałom serca i udarom niedokrwiennego mózgu oraz miażdżycy.

Podsumowując, można stwierdzić, że spożywanie czerwonych winogron lub lampki czerwonego wina reguluje metabolizm lipidów i zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby naczyniowo-sercowej.

3. Ile kalorii mają surowe ciemne i jasne winogrona bezpestkowe

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 151 g (1 szklanka)
Wartość energetyczna 69,0 kcal 104 kcal
Białko 0,72 g 1,09 g
Węglowodany 18,10 g 27,3 g
Cukier 15,48 g 23,4 g
Błonnik 0,90 g 1,36 g
Tłuszcz 0,16 g 0,24 g
Tłuszcze nasycone 0,05 g 0,08 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,01 g 0,01 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,05 g 0,07 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 3,20 mg 4,83 mg

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze