Przejdź na WP

Graviola – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości lecznicze, przeciwwskazania, skutki uboczne

Graviola jest tropikalnym owocem występującym w krajach Ameryki Południowej oraz na Filipinach. Graviola ma wiele właściwości leczniczych. Graviola jest uznawana za lek na raka oraz środek, który niweluje szkodliwe skutki chemioterapii. Czym jest graviola? W jakiej postaci możemy ją nabyć?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Owoce w diecie"

spis treści

1. Graviola – charakterystyka

Graviola inaczej jest nazywana flaszowcem miękkociernistym. Owoce gravioli rosną na drzewach, które osiągają wysokość 4 metrów. Graviola jest częstym gościem na kuchennych stołach Ameryki Południowej i Karaibów.

Graviola jest używana jako składnik sałatek i napojów. Graviola najczęściej jest jedzona na surowo. Na rynku leków i suplementów diety znajdziemy graviolę w różnej postaci. Najczęściej będą to kapsułki lub tabletki z graviolą, sok z gravioli, wysuszone liście gravioli, a także w postaci proszku.

2. Graviola – wartości odżywcze

100 gram owocu graviola ro tylko 66 kcal. W owocu znajdziemy nie tylko węglowodany i białko, ale także tłuszcze i błonnik.

Graviola jest źródłem witamin. Szczególnie chodzi tu o witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, witaminę B6, witaminę A, witaminę E, witaminę K oraz kwas foliowy. Graviola jest bogata także w minerały takie jak: wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, sód oraz cynk.

Czy znasz rośliny, których owoce spożywasz? Sprawdź się!
Czy znasz rośliny, których owoce spożywasz? Sprawdź się! [10 zdjęć]

Komosa ryżowa uprawiana jest od tysięcy lat na obszarach Ameryki Południowej, a jej nasiona stanowią...

zobacz galerię

3. Graviola – właściwości lecznicze

Graviola stała się popularna przede wszystkim dzięki swoim właściwościom antynowotoworwym. Nie tylko owoc graviola ma zastosowanie w lecznictwie. Kwiaty gravioli są lekiem na dolegliwości związane z drogami oddechowymi. Owoc gravioli pomaga w problemach z układem pokarmowym czy pasożytami. To także dobry lek na gorączkę. Nasiona gravioli pomagają walczyć z owadami i pasożytami, które znajdują się na skórze.

Korzeń gravioli leczy astmę, kaszel oraz nadciśnienie. Ma on także właściwości uspokajające. Liście gravioli wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne. Regulują pracę serca, ciśnienia krwi oraz poziom glukozy we krwi.

Graviola jest rośliną, nad ciągle trwają badania. Wykazują one także że ma ona zdolność zabijania bakterii, rozluźnia mięśnie, leczy malarię oraz działa przeciwwirusowo. Graviola łagodzi stan zapalny oraz zmniejsza ból.

4. Graviola – przeciwwskazania

Przeciwwskazania do stosowania gravioli to: niskie ciśnienie krwi, stosowanie leków na nadciśnienie, przyjmowanie leków na cukrzycę, choroby nerek, choroby wątroby, ciąża, karmienie piersią. Graviola nie powinna być spożywana przez osoby z chorobą Parkinsona.

Zobacz też:

5. Graviola – skutki uboczne

Graviola może powodować skutki uboczne. Najważniejsze skutki uboczne gravioli to nudności i wymioty, biegunka a także bóle głowy. Objawy te są wynikiem przedawkowania gravioli. Dlatego bardzo istotne jest aby przestrzegać dawek gravioli zaleconych przez producentów.

6. Surowa graviola - kalorie i wartości odżywcze

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 225 g (1 szklanka, pulpa)
Wartość energetyczna 66,0 kcal 149 kcal
Białko 1,00 g 2,25 g
Węglowodany 16,84 g 37,9 g
Cukier 13,54 g 30,5 g
Błonnik 3,30 g 7,43 g
Tłuszcz 0,30 g 0,68 g
Tłuszcze nasycone 0,05 g 0,12 g
Tłuszcze jednonienasycone 0,09 g 0,20 g
Tłuszcze wielonienasycone 0,07 g 0,16 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 20,6 mg 46,4 mg

Porównaj wartości z innym produktem:

Graviola – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości lecznicze, przeciwwskazania, skutki uboczne
Graviola – charakterystyka, wartości odżywcze, właściwości lecznicze, przeciwwskazania, skutki uboczne (Shutterstock)

Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy