Badanie USG w trzynastym tygodniu ciąży

Gdy zaszłam w ciąże lekarz zaprosił mnie na wizytę nie do gabinetu tylko do szpitala. 1 wizyta w 6 tyg, nie zrobił mi usg. 2 po 3 tyg też nie. Stwierdził, że na razie nie ma sensu i zapisał mnie na 18.09. Będę wtedy w 13 tygodniu. Nie wiem czy to będą prenatalne, bo się nie zapytałam. Przyjaciółka jest w tym samym tygodniu co ja i miała już nawet 3 usg robione, a 10 września ma prenatalne. Ma rację, że nie ma sensu czy zmienić lekarza? USG tak wcześnie to tylko zaspokojenie ciekawości rodziców?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Wczesne wykonywanie USG ma na celu potwierdzenie ciąży i ewentualnie badanie jej wzrostu. Miarodajne badania oceniające dobrostan płodu wykonywane jest około 12. tygodnia i to ono faktycznie ma największą wartość. Kolejne bardzo ważne badanie USG wykonuje się około 20 tygodnia. Nie trzeba iść na ilość - to że koleżanka miała trzy badania, no cóż, być może jej ciążą od początku była zagrożona lub ginekologiczna przeszłość tamtej Pani zmuszała do większej czujności. Jeśli wszystko jest w porządku, nie ma powodów do obaw. Decyzja o ewentualnej zmianie ginekologa oczywiście należy do Pani.