Bolesność kręgosłupa a wynik badania obrazowego

L5/k. przejściowy L6: dokanałowa szerokopodstawna przekuklina krążka m-kręgowego z umiarkowanym naciskiem na worek oponowy i obustr. ograniczeniem światła otworów m-kręgowych. Zawężenie kanału w wymiarze strzałkowym do 12 mm. L6/k. krzyżowa: obniżenie przestrzeni, niewielkie uwypuklenie bez impresji na worek. Jestem po rehabilitacji (prądy), chirurg nie widzi wskazań do operacji, każe pływać i się rozciągać. Ból nie ustępuje. Myślę o chiropraktyku lub osteopacie. Czy to ma sens? i do którego?

Dzień dobry,

opisywane zmiany mogą dawać dolegliwości, które nie ustępują od razu. Postępowanie w takich przypadkach zazwyczaj jest zachowawcze, nieoperacyjne i obejmuje kilka metod stosowanych równocześnie. Należy również wziąć pod uwagę Pana aktywność życiową, zawodową, sportową, codzienne nawyki, ergonomię miejsca pracy, np pozycję przy biurku. Połączenie rehabilitacji, własnej pracy nad sobą, i krótkiego leczenia farmakologicznego zazwyczaj daje dobre efekty. Zastosowanie jednego cyklu rehabilitacji "prądami" nie jest rozwiązaniem problemu. Po analizie badań obrazowych i stanu klinicznego można rozszerzyć działania usprawniające np o ćwiczenia wg McKenziego, terapię manualną i inne (odblokowanie punktów spustowych, kinesiotaping).