Budzenie nocne i chęć przebywania z mamą u czterolatki

Witam, moja czteroletnia córka od jakiegoś czasu budzi się w nocy i woła mnie do siebie, a co rano budzi się z płaczem kiedy wychodzę do pracy. Do tej pory tak nie robiła. Jest przyzwyczajona, że pracuję. Po moim powrocie chce bawić się tylko ze mną. Proszę o radę jak rozwiązać tę sytuację.

Witam, w wieku 4 lat pojawiają się lęki takie jak lęk przed ciemnością (zwłaszcza gdy przed snem dziecko zostaje samo w pokoju), lęki słuchowe (dziwne dźwięki), koszmary senne, jak również lęk przed wyjściem mamy. W związku z tym, silniejsza potrzeba przebywania z Panią i chęć bliskości. Dzieci w tym wieku lubią zabawy w odgrywanie roli, scenek z życia codziennego, może Pani bawić się w zabawę wychodzenie z domu, powrót do domu, w pracę. Zamienić się z dzieckiem rolami, zaobserwować czego córeczka się boi, oswoić lęk. Może Pani czytać z córką bajeczki terapeutyczne np.: Mama Tupcia Chrupcia idzie do pracy, Krótkie opowiadania na pokonanie strachu, Szuflada z bajkami, seria Basia i ... Przed wyjściem do pracy, jeżeli to możliwe żegnać się z dzieckiem, rozmawiać jak będziecie się bawić jak wróci Pani domu. Podejść do tego spokojnie, jak do kolejnego etapu w życiu córki. W nocy zostawiać lampkę, zapytać czego się boi, porozmawiać co możecie zrobić aby lęk się zmniejszył. Proszę się zastanowić co mogłoby pomóc, zna Pani swoje dziecko najlepiej, co można jeszcze zrobić. Może porozmawiać Pani również z psychologiem dziecięcym. Pozdrawiam