Co robić z silnym bólem w obrębie nogi?

Witam. Około dwa miesiące temu doznałam kontuzji kolana w pracy (opadłam z pewnej wysokości na wyprostowaną nogę), z dnia na dzień nie mogłam zgiąć nogi i chodzić bo czułam potężny rwący ból promieniujący przez udo do pośladka, opuchlizny nie było. Rozmasowanie mięśnia pomogło, lecz ruch przy zginaniu kolana przy kucaniu czy prostowaniu się był bardzo bolesny. Ortopeda zlecił wykonanie RTG i MRI, podejrzewając uszkodzenie więzadła. Badanie rezonansem nie powiodło się przez mimowolne ruchy mięśni, których w żaden sposób nie mogłam opanować a co zaburzało badanie. I tu rodzą się pytania: czy kontuzja może być na tyle poważna (jeśli jestem w stanie chodzić, a ból jest ciągły lecz niewielki) by szukać jakiegoś sposobu na przetrwanie rezonansu czy ewentualne USG wystarczy? Czy jest możliwość i podstawa do przeprowadzenia rezonansu na nfz w znieczuleniu ogólnym w takim wypadku? Jak opanować te ruchy mięśni na czas badania?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bardzo dobrze, że po tej kontuzji nogi szukała Pani już pomocy u specjalisty. Pani objawy na dzień dzisiejszy to ból w stopniu umiarkowanym, który nie wpływa na zdolność chodzenia. Po samym wypadku dolegliwości były o wiele silniejsze i zaburzały funkcje motoryczne. Ortopeda, u którego wówczas Pani była, zalecił wykonanie badań RTG oraz MRI gdyż uważał, że mogło dojść do uszkodzenia więzadła. Diagnostyka nie powiodła się, ponieważ pojawiły się mimowolne ruchy mięśni. Wydaje się, że pomimo nieudanej próby wykonania badań obrazowych, nie należy ich odpuszczać. Można spróbować wykonać USG. Może podczas tego badania będzie mogła Pani jakoś opanować ruchy kończyny. Jeśli natomiast ta próba okaże się także być nieudaną, to warto byłoby skonsultować się z neurologiem. Mogło bowiem dojść do uszkodzenia nerwu lub nerwów, co z kolei skutkuje pojawianiem się tych fascykulacji. Lekarz może zlecić dodatkowe badania neurologiczne i na tej podstawie zaproponować dalsze postępowanie. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem w celu kontynuacji diagnostyki i leczenia. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://uroda.abczdrowie.pl/sciegno-rodzaje-urazow-objawy-leczenie

https://portal.abczdrowie.pl/sciegno-budowa-funkcje-i-najczestsze-urazy

https://uroda.abczdrowie.pl/przyczyny-bolu-miesni

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.