Co zrobić z trzylatkiem, ktory z jakiegoś powodu nie chce chodzić do toalety?

Co zrobić z trzylatkiem, ktory z jakiegoś powodu nie chce chodzić do toalety? Powstrzymuje oddawanie moczu i wypróznianie tak długo, jak sie da. W niektorych wypadkach wola. Nie miał ciężkich przeżyć z tym związanych. Nagradzanie nie działa, obietnice i tłumaczenie tez.

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W pierwszej kolejności proszę udać się z dzieckiem na wizytę do lekarza pediatry, który oceni czy zachowanie dziecka nie ma podłoża chorobowego. W razie konieczności zostanie wdrożone odpowiednie postępowanie.

Witam serdecznie. Zależy od różnych teorii jest to normalne zachowanie. Według Zygmunta Freuda ten okres nazywany jest fazą analną (analno-mięśniowa). Dziecko czerpie wówczas przyjemność z drażnienia błony śluzowej odbytu oraz muskulatury – jako aparatu mogącego dziecku dać kontrolę nad procesem wydalania. Dziecko oscyluje wokół dwóch skrajności – dawanie – zatrzymywanie. Przyznaje także wartość wydalanym ekskrementom – jako częściom swojego ciała. Z fiksacjami w fazie analnej Freud wiązał takie cechy jak skąpstwo, rozrzutność, upartość, skłonność do kolekcjonowania, sadyzm i masochizm, stosunek do władzy i dominacji, twórczość, bierność i impulsywność, kontrola, uporządkowanie, czystość i skłonność do brudzenia.

Pozdrawiam serdecznie
http://psychopedagog.eu