Czy aby schudnąć nie wolno spożywać soków i pić tylko i włącznie wodę?

Witam. Odchudzam się. Zrezygnowałem ze słodyczy, fast foodów, jedzenia przetworzonego, słodzonych napojów. Jem głównie potrawy gotowane na parze i piję wodę. Kupując produkty zwracam uwagę na skład i szukam takich, które nie są słodzone. No właśnie - a jak sprawa wygląda z sokami 100 %, tłoczonymi czy tzw jednodniowymi? W tabelce na opakowaniu zawsze jest info "węglowodany w tym cukry" i pewna wartość. Chcę ograniczyć cukry (nie jestem chory) czy to znaczy, że aby schudnąć nie wolno spożywać soków i pić tylko i włącznie wodę?

Witam serdecznie,
jeśli chodzi o soki 100% tłoczone, to nie są one zabronione całkowicie w trakcie odchudzania, ale powinny podlegać ograniczeniu.
Proszę sobie wyobrazić jakie uczucie sytości mamy po zjedzeniu dwóch pomarańczy, a jakie po wypiciu soku z tychże dwóch pomarańczy. Różnica w odczuciu jest znaczna. Wszystko co musimy sami pogryźć, zdecydowanie dłużej jemy i trawimy, stąd też czas w którym dostarczamy cukry proste do organizmu jest dłuższy, a wzrost cukru we krwi jest wolniejszy. Wraz z całym owocem spożywamy również większe ilości błonnika pokarmowego, co również wpływa na dłuższe uczucie sytości po posiłku.
Zatem korzystniejsze jest jedzenie świeżych owoców, niż picie soków, ale raz na kilka dni możemy sobie pozwolić na szklankę świeżego soku. Powinniśmy pamiętać jednak iż taki sok traktujemy jako przekąskę, a nie płyn który ma zaspokoić pragnienie.
Dodatkowo należy zaznaczyć, iż w aktualnej piramidzie żywienia zdrowego człowieka mamy informację, iż należy spożywać więcej warzyw niż owoców. Warzyw w ciągu dnia zdrowa dorosła osoba powinna zjeść ok. 500g, owoców zaś 200 - 300g.