Czy Heviran zaszkodził ciąży?

Witam. W 8 tygodniu ciąży wystąpiła u mnie opryszczka na ustach ( nawrot). Z zalecenia jednego lekarza zażyłam w 9 tygodniu ciąży tabletki heviran ( łącznie 4 w ciągu dwóch dni). Po konsultacji z innym lekarzem odstawiłam. Proszę o informację czy taka dawka heviranu mogła zaszkodzić ciąży? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – Heviran jest lekiem przeciwwirusowym, który może być stosowany w ciąży, jeśli zachodzi taka konieczność (np. w przypadku wyjątkowo dokuczliwych objawów infekcji bądź infekcji pierwotnej, to jest gdy kobieta przed ciążą nie miała ani razu opryszczki).

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/opryszczka-w-ciazy-jak-sie-jej-pozbyc.

Zażycie 4 tabletek leku z pewnością nie miało żadnego wpływu na zarodek. Być może uspokoją Panią odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-heviran-jest-bezpieczny-w-ciazy oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-konieczne-jest-przyjmowanie-heviranu-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Dzień dobry,

Heviran (substancja czynna Acyklovir) jest uważany za lek bezpieczny w czasie ciąży i podczas karmienia piersią. Jeżeli istnieją wskazania i lekarz ocenił, że istnieje zasadność takiego leczenia można spokojnie takie leczenie kontynuować. Nie musi się Pani także stresować, że 4 tabletki Heviranu negatywnie wpłyną na rozwój płodu.