Czy jest duże ryzyko przeniesienia opryszczki na niemowlę?

Witam. Dzisiaj odwiedziła nas doula, która miała opryszczkę na ustach. Kilka razy dotknęła ust a później dotykała nasze dziecko (niemowlaka kilkutygodniowego). Czy ryzyko przeniesienia wirusa w taki sposób jest bardzo duże?
KOBIETA, 29 LAT 11 miesięcy temu

Dzień dobry,

Tak,jest ryzyko zarażenia dziecka opryszczka.

Wykwity towarzyszące opryszczce są zaraźliwe na wszystkich etapach.

HSV-1 można się zarazić poprzez fizyczne przeniesienie wirusa,czyli pocałunek, dotyk, zetknięcie z powierzchnią, przedmiotami na których jest wirus.

Następnym razem proszę zwrócić uwagę osobie,która ma opryszczkę,aby nie kontaktowała się z Państwa dzieckiem. Dobro maleństwa jest najważniejsze.

Zapraszam do artykułu:

https://www.google.com/amp/s/portal.abczdrowie.pl/jak-pokonac-wirusa-opryszczki%3famp=1

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska