Czy konieczne jest usunięcie brodawczaka z gardła?

Witam Moj problem dotyczy dziwnej narosli z tylu jezyka(tak z boku) laryngolog powiedzial ze to jakis brodawczak. Prawdopodobnie liściasty.. Po dotknieciu widac ze ma płaty wyglada jak kalafior. Czy to norma czy moze virus hpv ? Laryngologa slowa: do wyciecia.. lecz on mi nie przeszkadza, nie boli... chyba ze trzeba usunac? Ma ok 7mm szerokosci.. 2pyt. W razie wyciecia moga byc jakies powiklania? Tego sie boje... lecz np mama mowi bym lepiej nie wycinal...

raczej hpv pilnie wyciąć, zabieg jest banalny, powikłań nie należy się spodziewać,
I ważna kwestia: pacjenci doradzają sobie aby "nie ruszać guzków bo rak urośnie"- taki pacjent nie leczy się, czeka kilka lat a potem w szybkim tempie rośnie guz, wtedy wycina i słyszy od kolegów "a mówiliśmy żebyś nie ruszał bo rak będzie".
Bzdura! rak powstał na skutek długiego nieleczenia (kancerogenezy) zmiany która kiedyś była łagodna i doszło w niej do powstania nowotworu. Warto przekazać tę wiedzę dalej!!!!