Czy lek Fluconazole osłabia skuteczność krążka?

Witam. 4 dni temu założyłam krążek Nuvaring, jest to moja pierwsza antykoncepcja. Moj lekarz ginekolog przepisał mi takze lek Fluconazole ktory mam zazywac przez 6 miesięcy. Tylko jedna tabletkę w pierwszym dniu miesiaczki. Czytałam ze ten lek moze oslabic dzialanie Nuvaring. Czy powinnam brac Fluconazole? Aha, i krazek wlozylam w 1-szy dzień okresu ale nigdy nie krwawie mocno w pierwszy dzień, mam tylko delikatne plamienia ale czy one juz sie zaliczają do tego pierwszego dnia miesiaczki?

Lek. Krzysztof Szmyt

WItam, Krążek Nuvaring uwalnia hormony w ten sposób, że nie są metabolizowane w wątrobie, jw związku z tym leki przyjmowane doustnie nie powinny zmienić skuteczności antykoncepcji. Proszę stosować lek zgodnie z zaleceniami ginekologa.

W badaniach klinicznych nie stwierdzono wpływu dawki 50mg flukonazolu na stężenia hormonów stosowanych w doustnej antykoncepcji. Przy dawkach 200mg-300mg stężenia tych hormonów są nieznacznie zwiększone ale stwierdzono, że nie ma to wpływu na skuteczność antykoncepcji.