Czy leki te mogły spowodować ujemny wynik badań?

Dzień dobry, 3 lata po ryzykownej sytuacji zrobiłam test w kierunku HIV. Badanie wyszło ujemne. Na stałe zażywam Lokren 20 mg i Rybelsus 7 mg. Czy leki te mogły spowodować ujemny wynik badań? Powinnam powtórzyć test?
KOBIETA, 36 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w kwestii wpływu leków Lokren i Rybelsus na wynik testu w kierunku HIV, nie ma dowodów na to, aby te konkretne leki wpływały na wyniki testów diagnostycznych. Testy na HIV są zaprojektowane tak, aby były czułe na obecność przeciwciał przeciwko wirusowi lub bezpośrednio na obecność wirusa, więc wskazane wyżej preparaty nie powinny fałszować wyników.

Czas od zakażenia do momentu, gdy test może wykryć przeciwciała lub antygeny HIV w organizmie może trwać od 3 tygodni do 3 miesięcy (czasami dłużej). Jeśli wykonała Pani test po 3 latach i wskazał on wynik negatywny, jest wysoce prawdopodobne, że nie występuje u Pani zakażenie wirusem HIV.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/hiv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.