Co oznacza taki wynik badania na HSV?

Otrzymałam wynik Herpes simplex (HSV) 1/2 IgM 1,70. Pozytywny zaczyna się od 1,1. Mój ginekolog zupełnie to zignorował, a ja się martwię - czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania lub wdrożyć leczenie? Nie mam żadnych objawów.
KOBIETA, 30 LAT 11 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

badania na obecność przeciwciał IgM przeciwko wirusowi HSV są często stosowane w celu wykrycia aktywnej infekcji. Obecność przeciwciał IgM sugeruje, że organizm może być w fazie wczesnej infekcji lub reaktywacji HSV. Wynik 1,70 jest powyżej wartości granicznej pozytywności, która zazwyczaj wynosi 1,1, co sugeruje obecność przeciwciał IgM. Jednak samo wykrycie przeciwciał nie jest wystarczającym dowodem na aktywną infekcję HSV, ponieważ mogą być one również obecne w wyniku reaktywacji wirusa z przeszłości.

W przypadku braku objawów i niepewności co do wyniku, warto skonsultować się z innym specjalistą. Może on zalecić powtórzenie testu lub inne badania, takie jak testy na przeciwciała HSV IgG lub testy molekularne (np. PCR), które są bardziej dokładne w wykrywaniu obecności wirusa.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/hsv

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.