Czy mogę mieć nawrót grzybicy pochwy?

Witam, mam 26 lat w ciągu ostatnich 4 miesiącu miałam problem z nawracająca infekcja grzybicza pochwy, obecnie jestem tuż przed miesiączka. Po leczeniu ginekologicznym oraz partnera w końcu udało się wyleczyć. Dziś zauważyłam pojedyncze grudki z pochwy oraz duża ilość mlecznego śluzu, czy może to być ponowny nawrot infekcji ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety grzybica bardzo często nawraca – niełatwo ją wyleczyć, a gdy pojawia się nieustannie bądź sprawia trudności w leczeniu, to może to świadczyć o ogólnych niedostatkach w funkcjonowaniu układu immunologicznego.

Grudkowaty, mleczny śluz prawdopodobnie jest zapowiedzią nawrotu choroby – prawidłowa wydzielina z pochwy, w zależności od momentu cyklu, powinna być przezroczysta lub mlecznobiała, jednak nie powinny pojawiać się w niej grudki.

Więcej na ten temat pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/o-czym-swiadczy-zolta-wydzielina-z-pochwy.

W tej sytuacji warto stosować probiotyki ginekologiczne, które mają na celu przywrócenie właściwego pH i równowagi mikrobiologicznej w pochwie. Jeżeli to nie pomoże, warto wykonać badanie czystości pochwy, by upewnić się co do typu patogenu powodującego u Pani dolegliwości.

Zachęcam również do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/nawracajaca-grzybica-pochwy-czym-zwalczyc-ja-skutecznie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.