Czy nerwica i lęki powinny być leczone farmakologicznie?

Czy nerwica i lęki powinny być leczone farmakologicznie, skoro terapia u psychologa (prawie dwa lata) nie przyniosły pełnego rezultatu? Jest poprawa, ale syn zaniechał wizyt u psychoterapeuty i idzie,,po najmniejszej linii oporu'' i prawie nie wychodzi z domu. Nie ma żony (31 lat); nie szuka dziewczyny. Jak mogę pomóc jako matka?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu

Palenie papierosów vs. nasza wiedza

Witam Panią. Być może leczenie tylko farmakologiczne lub tylko psychologiczne będą fragmentaryczne i nie przyniosą oczekiwanego skutku. Jest wiele badań w psychologii mówiących o tym, że zaburzenia lękowe najskuteczniej leczy się połączeniem farmakoterapii i psychoterapii. Oczywiście ważne by lekarz prowadzący był w kontakcie z psychologiem. Chodzi o to by te dwie formy nie przeszkadzały sobie, ale uzupełniały. Czasem np. lęk jest zbyt silny by człowiek odczuwający go mógł skutecznie współpracować z psychologiem i wówczas potrzebna jest odpowiednia farmakoterapia, która obniży siłę lęku i umożliwi pracę z psychologiem. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

0

Dzień Dobry Pani,

Terapia psychologiczna jest skuteczna, wymaga jednak gotowości, zaangażowania, pracy i wysiłku.

Leczenie farmakologiczne jest o tyle skuteczne, że doraźnie tłumi objawy lękowe, natomiast ich nie leczy - i dodatkowo powoduje skutki uboczne.

Pani syn jest dorosły i bez jego zgody trudno zadziałać.

Może Pani zaoferować swojemu synowi pomoc w formie wspierania go, obecności i informacji zwrotnej, że jest dla Pani ważny i dlatego też zachęcić go do kontynuacji terapii - tym bardziej, ze była poprawa.

Życzę Pani kontynuacji terapii syna,
Irena Mielnik-Madej

0

Witam serdecznie,

Warto połączyć farmakoterapię i psychoterapię. Przyjmowanie leków i regularnie wizyty u terapeuty powinny pomóc.
Rozumiem, że obecna sytuacja i zachowania syna wzbudzają niepokój, ale zaburzenia lękowe to bardzo złożony temat. Może warto również pomyśleć nad zmianą terapeuty, skoro obecny przez 2 lata nie pomógł synowi. Albo zastanowić się, co tą pomoc mogło utrudnić.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty