Czy osoby z tatuażem mogą być zarażone HIV lub innymi chorobami?

Dzień Dobry. Mam pytanie odnośnie osób pracujących w gastronomii lub szeroko rozumianej obsłudze klienta (lub petenta np. w urzędzie). Często widzę, że zatrudniane są tam osoby posiadające zrobiony tatuaż. Czy takie osoby mogą być zarażone wirusem HIV lub wirusami wirusowego zapalenia wątroby? Czy osoby takie nie stanowią zagrożenie obsługując innego człowieka lub serwując mu jedzenie?

Szanowny Panie, samo posiadanie tatuażu nie świadczy o tym ze ktoś będzie nosicielem tych wirusów. Oczywiscie jako lekarze bierzemy to pod uwagę pytając o to przy wywiadzie epidemiologicznym. Pytamy także o inne zabiegi naruszające ciągłość skory- w tym zabiegi kosmetyczne, kolczyki, pedicure itp. Wirus o które Pan pyta- HIV czy wirusy zapalenia wątroby typu B i C są to głównie wirusy przenoszące się przede wszystkim droga krwiopochodna lub kontaktów seksualnych. Nie przenoszą się droga kropelkowa jak np wirusy przeziębienia. Przy zachowanej ciągłości śluzówek jamy ustnej uważa się, ze także całowanie czy używanie tych samych naczyń co osoba która jest chora nie stanowi ryzyka zakażenia. Wirus zapalenia wątroby typu A z kolei przenosi się głównie droga fekalno-oralna i jego nabycie jest możliwe w kontakcie z wyrobami gastronomicznym, jeśli osoba aktualnie chora przygotowywała jedzenie, jednak akurat ten typ nie ma związku z tatuażami. Podsumowując- osoby wytatuowane nie stanowią większego zagrożenia niż osoby bez tatuażu. Mam nadzieje ze uspokoiłam Pana. Pozdrawiam Anastazja Szlauer -Stefańska