Czy sterylizacja może wpłynąć na zmianę osobowości?

Przed 4 laty podjęliśmy wspólnie decyzję o wysterylizowaniu. Mąż zmienił się, jest innym człowiekiem (obca kobieta nie wchodzi w grę), przestał się uśmiechać, w ogóle rozmawiać, odsuwa się od rodziny. Ma 50 lat, stał się innym człowiekiem. Dlaczego?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zabieg sterylizacji (wazektomia) polega na przecięciu i podwiązaniu nasieniowodów. Nie powoduje to zmian hormonalnych, ale może powodować zmianę samopostrzegania mężczyzny. W takim przypadku, choć nie ma przyczyn hormonalnych, pojawiają się problemy z nastrojem.

W przypadku dolegliwości na płaszczyźnie seksulanej, warto wykluczyć choroby niezwiązane z przebytym zabiegiem wazektomii. Powinno się wykonać podstawowe badania krwi, badania hormonów tarczycy oraz kontrolować ciśnienie tętenicze krwi. Problem Pani partnera może tkwić zarówno w psychice jak i w chorobie ciała. Na poczatek warto szczerze i otwarcie porozmawiać o problemie, być może Pani partner nie czuje się w pełni wartościowy po sterylizacji, ale skoro była to Państwa wspólna decyzja, to należy wspólnie zmierzyć się z problemem. Umocni to związek i pomoże w przywróceniu radości życia.