Czy stosowanie okresowo tej maści dyskwalifikuje mnie z oddawania krwi?

Witam, choruje na łojotokowe zapalenie skóry, podczas nawrotów zaczerwienienia stosuje maść Dermitopic. Czy stosowanie okresowo tej maści dyskwalifikuje mnie z oddawania krwi? Widziałem już kilkukrotnie odpowiedzi, że sama ta choroba nie przekreśla z krwiodawstwa, ale już raz jeden starszy lekarz nie dopuścił mnie do oddania krwi z powodu tej maści.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Dziękujemy za zadanie pytania na naszym serwisie.

Na wstępie – gratulujemy chęci oddawania krwi. Dzięki temu można uratować zdrowie i życie wielu osób.

Niestety, stosowanie maści Dermitopic jest przeciwwskaniem do oddania krwi. Jest to lek immunopresyjny, a więc ograniczający siłę układu odpornościowego. Oddawanie krwi w trakcie terapii lekiem byłoby więc niebezpieczne dla Pana, ale również wiązałoby się z pewnym ryzykiem dla dawcy.

Oczywiście, warto jeszcze udać się do punktu krwiodawstwa i porozmawiać z lekarzem kwalifikującym do badania. Specjalista po zebraniu wywiadu, analizie wyników badań, będzie mógł udzielić Panu właściwej odpowiedzi.

Więcej informacji o całym procesie oddawania krwi można znaleźć pod linkiem:

https://portal.abczdrowie.pl/oddawanie-krwi-honorowi-krwiodawcy-zapotrzebowanie-na-krew-metody

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.