Czy szczepionka wpłynęła na zmianę zachowania u dziecka?

Witam Moja córka za pare dni skończy 5 mcy. Po ukończeniu 4 mca została zaszczepiona szczepionką 5w1 i rotawirusy. Po szczepieniu moje dziecko zdania na dzień sie zmieniała tzn przed szczepieniem była radosna, uśmiechnięta, reagowała na mnie, męża oraz bliskich. Teraz dziecko trzeba bardzo sie namęczyć aby zwróciło uwagę na nas. Mam wrażenie że cofnęła sie w rozwoju. Jestem załamana. Mam wrażenie że ktoś podmienił mi dziecko. Z dnia na dzień dziecko jest coraz mniej kontaktowe. Położone na mate edukacyjną bawi sie zabawkami, uśmiecha do maskotek a do nas jeśli sie uśmiechnie to zaraz ucieka wzrokiem. Gdy trzymam ją na rękach i podchodzę do lustra patrzy w lustro na siebie lub na mnie i uśmiecha sie natomiast twarzą w twarz nie. Boje sie o nią strasznie. Czy to skok rozwojowy który trwa aż tak długo czy zaczyna sie autyzm? Jestem załamana. Mamy miec kolejną dawkę szczepienia końcem grudnia ale nie jestem pewna czy ją zaszczepić skoro tak zmieniło sie moje dziecko. Patrzę na zdjęcia i filmiki z przed szczepienia i widać tą zmianę zachowania .... proszę o poradę co robić, gdzie sie udać z małą.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Dzień dobry

Wizyta u lekarza pediatry czy psychologa dziecięcego na pewno nie zaszkodzi. Szczepionki nie należy łączyć z wywoływaniem tego rodzaju zachowań.

Wiele badań potwierdza brak związku między szczepieniami skojarzoną szczepionką, a występowaniem autyzmu u dzieci jednak nadal krążą nieprawidłowe informacje na ten temat. Raczej należy opierać się na naukowych treściach i zaufać wiedzy lekarza niż wsłuchiwać się w nie potwierdzone informacje. Pewne zaburzenia i tak by wystąpiły, a podanie szczepionki jest zapewne zbiegiem okoliczności. Dlatego wizyta u specjalisty powinna pomoc i wyjaśnić Wasze niepokoje.

Pozdrawiam Agata Majda

w razie pytań zapraszam

www.pracowniaterapeutyczna.eu

agatamajda@icloud.com