Czy to może być niedoczynność tarczycy?

Witam! Jestem kobietą i mam 24 lata. Gdy moja waga przekroczyła 80 kg (przy wzroście 160 cm) postanowiłam zrobić badania i udałam się do lekarza rodzinnego. Opowiedziałam mu swoje objawy, tzn: w ciągu 2 lat przytyłam 25 kg, nie zmieniając swojego trybu życia w tym czasie, cały czas śpię i nie mam energii, bardzo szybko się męczę, łamią mi się paznokcie, włosów mam coraz mniej, jestem rozdrażniona. Zrobiłam wyniki: glukoza we krwi 91mg/dL (norma 64-110), cholesterol całkowity 219 mg/dL (norma 120-200), ciśnienie 145/85, TSH 3,49 (norma 0,25-5,00). Lekarz rodzinny stwierdził, że to na pewno nie jest niedoczynność. Zalecił dietę, a to nic nie daje. Proszę o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Prawidłowy poziom TSH nie wskazuje na niedoczynność tarczycy. Co prawda nie wyklucza tzw. postaci subklinicznej (kiedy obniżony jest poziom hormonów tarczycy, prawidłowe TSH i brak objawów klinicznych), ale taka jak już wspomniałam nie dawałaby tak silnie wyrażonych objawów. Niewątpliwie jednak konieczna jest diagnostyka problemu. Przede wszystkim lekarz powinien zebrać dokładny wywiad i zbadać Panią.

Wśród przedstawionych wyników uwagę zwraca podwyższone stężenie cholesterolu całkowitego oraz zbyt wysokie ciśnienie tętnicze.