Czy to zachowanie córki po szczepieniu powinnam skonsultować z lekarzem?

Witam. Wróciłyśmy o 13 z córką z drugiej dawki szczepionek 6w1. ok.2 godziny po szczepieniu zaczęła przeraźliwie krzyczeć, nigdy nie była dzieckiem, którego nie da się uspokoić, natomiast teraz tak było. Wyginała się, krzyczała, aż się zanosiła. Po paru godzinach nagle przeszło. Nie ma innych objawów. Co powinnam teraz zrobić? Proszę o wskazówki, czy to normalne, czy mam z nią gdzies jechac.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że wystąpiły takie niepokojące objawy u Pani dziecka, związane z przebytym szczepieniem. Rozumiemy Pani obawy oraz lęk, spowodowany stanem dziecka.

Szczepienie, którym poddane zostało dziecko jest zabiegiem dość bezpiecznym. Szczepionka 6w1, jako szczepienie skojarzone jest coraz częściej podawane niemowlętom, ze względu na wiele korzyści wynikających z tego faktu.

Z opisu przedstawionej dolegliwości, można by wywnioskować, że prawdopodobnie mógł wystąpić u Pani dziecka NOP, czyli niepożądany odczyn poszczepienny. Można o nim mówić, kiedy następuje pogorszenie stanu zdrowia w okresie 4. tygodni od podania preparatu. Nieutulony płacz oraz krzyk mogłyby wskazywać na reakcje poszczepienną.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie przyczynę takiego stanu. Jeżeli by się powtórzyła sytuacja, należałoby zaczerpnąć opinii lekarza pediatry. Na pewno warto było by rozważyć rozłożenie dalszych szczepień w czasie, jeżeli stan zdrowia dziecka by tego wymagał.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

https://zdrowie.parenting.pl/niepozadane-odczyny-poszczepienne-nop

https://zdrowie.parenting.pl/odczyn-po-szczepieniu

https://portal.abczdrowie.pl/szczepionki-skojarzone

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.