Czy wyniki badania moczu są w porządku?

Zrobiłam badania moczu, bardzo proszę o odpowiedź czy wyniki są w porządku: Przejrzystość mętny, Barwa żółty, Glukoza, Białko, Bilirubina- uejmne, pH 6,5, Ciężar właściwy 1024 Leukocyty ujemny Erytrocyty ujemny Azotyny ujemny Ketony ujemny Kwas askorbinowy ujemny Urobilinogen 0,2 mg/dl OSAD MOCZU - Nabłonki płaskie pojedyncze wpw Leukocyty 3-5 Erytrocyty 2-4 Pasma śluzu nieliczne Moczany bezpost. liczne Flora bakteryjna nieliczne

Lek. Paweł Szadkowski

Wynik nie świadczy o niczym niepokojącym. Wynik jest prawidłowy z wyjątkiem moczanów bezpostaciowych w osadzie moczu. Proszę się jednak nie martwić ponieważ, w osadzie moczu mogą być obecne związki mineralne w postaci kryształów lub osadu bezpostaciowego. Należą do nich kryształy kwasu moczowego, moczany bezpostaciowe oraz szczawiany wapnia. Związki te powstają często w moczu, który przed wykonaniem badania przechowywany był w lodówce. Wydalany z moczem kwas moczowy rozpuszcza się w moczu w zależności od pH moczu. Im bardziej kwaśne pH, tym gorsza rozpuszczalność kwasu moczowego i tym łatwiej dochodzi do tworzenia kryształów. Na przykład częste podawanie witaminy C poprzez zakwaszanie moczu może nasilić powstawanie kryształów kwasu moczowego. Podobnie kryształy szczawianu wapnia często pojawiają się w łączności ze spożywaniem produktów w nie obfitujących, np. dużych ilości witaminy C.