Czy ząb zacznie się psuć bez zabezpieczenia?

Pół roku temu miałam założoną koronę tymczasową na górną szóstkę po powtórnym leczeniu kanałowym. Kilka dni temu odpadła mi ścianka styczna z piątką i utkwiła w dziąśle. Na ostrym dyżurze (wiadomo, że te rzeczy zawsze dzieją się w weekend) usunięto tą ukruszoną ściankę i założono tymczasowy opatrunek, który ponoć jest twardszy niż ten dostępny w aptekach i powinien wytrzymać dwa miesiące, do czasu, gdy mam umówioną wizytę na zakładanie wkładu korzeniowo-koronkowego. Dentystka z ostrego dyżuru stwierdziła, że ząb wyglada dobrze tu gdzie ta ścianka odpadła. Niestety już po trzech dniach ta nowa ścianka odpadła. Czy jest sens znów ją zakładać, czy dwa miesiące to za długo i ząb zacznie się psuć bez zabezpieczenia? Pozostałe ścianki koronki oraz powierzchnia gryząca są nienaruszone i trzymają się mocno.
KOBIETA, 41 LAT 6 miesięcy temu

Najlepiej, żeby lekarz wykonał ponownie koronę tymczasową. Ważna jest również absolutnie dokładna higiena, żeby nie dopuścić do stanów zapalnych. Polecam nitkę dentystyczną, wyciorki i irygator.

Trzeba jak najszybciej udać się do stomatologa na pełną diagnostykę RTG i TK aby ocenić rozległość złamania. Jeżeli będą możliwości techniczne to ząb zostanie odbudowany i przygotowany do protetyka - nakład lub korona w zależności od ziszczenia.