Dlaczego moje libido mocno spadło?

Od dłuższego czasu obserwuję znaczny spadek libido (Killa lat), często jestem zmęczony, łatwo dostaję zadyszki, włosy wypdają mi garściami, a paznokcie rozdwajają się. Czytałem, że może to być spowodowane obniżonym testosteronem. Do jakiego lekaża powinienem się udać i jakie badania zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Opisane przez Pana objawy mogą mieć bardzo różnorodną etiologię.

Dla przykładu przyczyną rozdwajania paznokci może być niewłaściwa dieta. Wypadanie włosów i zły stan paznokci mogą być związane ze stresem, brakiem witamin lub zaburzeniami hormonalnymi. Przy niedoborach cynku paznokcie rozdwajają się, nadmiernie wypadają włosy, a skóra jest bardzo sucha.

Libido może spaść z powodu czynników psychologicznych, trudności w związku, zaburzeń hormonalnych, chorób przewlekłych, stylu życia, stosowania używek.

To tylko niektóre z przykładów.

W celu diagnostyki należałoby wykonać takie badania, jak: morfologia, poziom żelaza i ferrytyny, TSH (hormon przysadki), hormonów tarczycowych FT3 i FT4, DHEA (hormon nadnerczy).

Proponuję na początek wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Ponadto warto byłoby później skonsultować się ze specjalistą endokrynologiem, być może również z dermatologiem.

Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.

Załączam hiperłącza do artykułów na jeden z poruszonych wyżej tematów:

https://portal.abczdrowie.pl/libido-spadek-jak-zwiekszyc-libido-kobieta-i-mezczyzna

https://portal.abczdrowie.pl/sprawdz-jak-dziala-twoj-zegar-popedu-seksualnego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.