Dwutygodniowa biegunka poantybiotykowa oraz długo utrzymujący się dyskomfort w obrębie układu pokarmowego

Niedługo mam mieć dwa zabiegi chirurgicznego usuwania częściowo zatrzymanych ósemek. Po poprzednim zabiegu przyjmowałem antybiotyk Clindamycin, po którym wystąpiła u mnie ponad dwutygodniowa biegunka poantybiotykowa oraz długo utrzymujący się dyskomfort w obrębie układu pokarmowego. Czy w przypadku dwóch kolejnych operacji zażywanie antybiotyku jest konieczne? (Dodam, że choruję na ZZSK)

Pozdrawiam,