Jak leczyć zaparcia nawykowe?

Witam. Nasz 3 letni syn wstrzymuje oddawanie stolca i moczu.Problem nasilił się rok temu kiedy próbowaliśmy go odpampersować. Zraził się również do oddawania stolca przez zaparcia nawykowe(codziennie dostaje saszetkę docopeg-junior z zalecenia gastrologa). Próbowaliśmy już wszystkiego żeby przekonać go do nocnika i zawsze kończy się krzykiem i odkładaniem nocnika na bok przez niego,nie chce na nim nawet usiąść. Kiedy ściągamy pampersa sika gdzie popadnie mimo upominania go. Już nie wiemy z mężem co robić. Proszę o radę :)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z relacji zawartej w pytaniu wynika, że problem jest u Państwa dziecka dosyć mocno nasilony. Zaczęło się w momencie próby zdjęcia pieluszki na stałe. Niestety bez powodzenia, a dodatkowo pojawiło się zatrzymywanie stolca. Bardzo dobrze, że trafiliście pod opiekę specjalistów, gdyż takie zachowania mogą prowadzić do bardzo poważnych problemów z jelitami. Ponadto problem dotyczy także oddawania moczu.

Wydaje się, że skoro emocje dziecka nie pozwalają mu na przejście do kolejnej fazy rozwoju, to może warto pomyśleć o wizycie u psychologa dziecięcego. Często maluchy w domu manifestują swoje lęki, niechęć, złość w niezrozumiały dla dorosłego sposób. Nie wiecie Państwo dokładnie, gdzie leży przyczyna tych zachowań, ani jak właściwie sobie z tym poradzić. Dlatego specjalista po obserwacji dziecka, wejściu z nim w interakcję będzie w stanie powiedzieć więcej. Możliwe, że koniecznych będzie kilka spotkań, aby ustalić dla Was prawidłową drogę postępowania. Z tego też względu zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z taką osobą. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo zdrowia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia https://portal.abczdrowie.pl/zaparcia-nawykowe https://portal.abczdrowie.pl/wzdecia-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.