Jak ocenić wynik cytologii u 39-latki?

Co oznacza w wyniku cytologii: Obraz cytologiczny w granicach normy - nie stwierdzono zmian śródnabłonkowuch i procesu złośliwego. Występują inne zmiany nienowotworowe-odczynowe i naprawcze związane z zapaleniem (łącznie z typową regeneracją) - mierne? Papa II.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przede wszystkim, bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badanie cytologii. To najlepsze postępowanie profilaktyczne w kierunku wczesnego wykrycia raka szyjki macicy.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez Panią wynik, można by stwierdzić, że prawdopodobnie nie uchwycono procesu złośliwego, ani stanu przedrakowego. To prawidłowy wynik dla osoby w Pani wieku.

Zmiany odczynowe mogłyby wskazywać na stany zapalne, a także przewlekłe lub niedoleczone infekcje intymne.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy konsultację z lekarzem ginekologiem. Specjalista po analizie wyniku badania cytologicznego wskaże właściwe leczenie, aby zlikwidować stan zapalny w obrębie szyjki macicy.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/cytologia

https://zdrowie.parenting.pl/wyniki-cytologii

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.