Jak pomóc alkoholikowi porzucić nałóg?

Witam, problem oczywisty ojciec alkoholik. Co zrobić w sytuacji gdy ojciec po licznych namowach do leczenia prosbach przez całą rodzinę dalej pije , etap alkoholizmu jest taki że wynosi z domu co popadnie książki śrubokręty i całą masę innych rzeczy by móc się napić, nie można pozwolić sobie na to by trzymać jedzenie w lodówce ponieważ wszystko wyjada więc każdy chowa po pokojach nie dokłada się groszem do opłat ani żadnej rzeczy lecz jest głównym najemcą mieszkania do tego obelgi kierowane do całej rodziny itp. Proszę o wskazówkę gdzie zacząć i jakie kroki podjąć z góry dziękuję.

Najrozsądniej jest pójść do poradni terapii uzależnień i porozmawiać z osobą, która zajmuje się w niej terapią współuzależnienia. W ramach programu dla osób współuzależnionych można będzie nauczyć się takiego postępowania, które w efekcie doprowadzi do tego, że osoba uzależniona podejmie terapię. Jeżeli coś w domu zginęło to należałoby zgłosić do odpowiednich organów, jeżeli ktoś znęca się psychicznie nad innymi osobami to też powinien ponosić prawne konsekwencje takiego zachowania. Te ostatnie zachowania nie są objawami choroby i dlatego nie wymagają leczenia tylko innego postępowania.