Jak USG liczy wiek ciąży?

Jak usg liczy wiek ciazowy? Dodaje te 14dni do faktycznego zycia plodu? Bo slyszalam juz rozne wersje ale jezeli komus wiek wg om i usg pokrywa sie to chyba usg rowniez dolicza 2tyg do czasu zaplodnienia. Prosze o odpowiedz.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Zwyczajowo wiek ciąży określa się od ostatniej miesiączki i badanie USG także nie jest tu wyjątkiem. Można więc upraszczając uznać, że "dodaje 14 dni do faktycznego życia płodu".