Jak wyleczyć płaskostopie?

Witam! Mam 18 lat i odkąd pamiętam zawsze miałam płaskostopie. Jest to jeden z moim kilku problemów, gdyż do długich sukni bądź krótszych sukienek nie mogę zakładać botów które mi się podobają: np.pantofli. Buty sportowe szybko się niszczą... Co mogę w takiej sytuacji??
18 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Problem jakim jest płaskostopie zawsze warto skonsultować z ortopedą, ponieważ nie leczone odpowiednio płaskostopie może prowadzić do powstania halluxa czyli palucha koślawego, który jest dość mało estetycznym i dokuczliwym schorzeniem. Ortopeda dokładnie określi przyczynę oraz pomoże dobrać odpowiednia wkładki do butów bez których pewnie się nie obejdzie. Proszę jednak się nie przerażać, że będzie wiązało się to z noszeniem nieeleganckich butów ortopedycznych. W tym momencie jest wiele bardzo zgrabnych wkładek metatarsalnych na rynku oraz cała gama pelotek w praktycznie niewidocznych w codziennym obuwiu.

Co do ćwiczeń jest kilka, które można bez problemu wykonać w domu aby wzmocnić sklepienie stopy. Najprostszym jest ćwiczenie w siadzie prostym i naprzemienne zginanie oraz prostowanie stóp w stawach skokowych z jednoczesnym zginaniem palców. Kolejnym dobrym ćwiczeniem, które możemy wykonać w dowolnej, wygodnej dla nas pozycji jest chwytanie palcami woreczka z paskiem, kamykami, drobnymi monetami - tu możemy popisać się wyobraźnią J. Gdy uda nam się już schwycić przedmiot poprzez uniesienie stopy należy go wrzucić do koszyka lub wiaderka. Można również spróbować w siadzie na podłodze chwytać piłkę podeszwami stóp i wrzucać ją w ten sposób przed siebie.

Dobrym ćwiczeniem, które wykonujemy siedząc na krześle jest zwijanie palcami stopy kocyka lub ręcznika w rulon. Prostym, a jakże skutecznym ćwiczeniem, które możemy wykonywać nawet w czasie oglądania telewizji jest zdejmowanie skarpetki z prawej nogi palcami lewej i na odwrót. Możemy do tego wykorzystać skarpetki z luźnymi ściągaczami.
Życzę powodzenia.